Pepperl+Fuchs NBN40-U1-E0 Inductive Sensor – Industrial Automation Solutions
Operating Voltage Range:10 to 30 VDC
Rated Current:≤ 5 mA
Detection Distance:40 mm
Output Type:PNP NO
Protection Rating:IP67
Sensing Face Material:Stainless Steel
Response Time:< 1 ms
Operating Temperature Range:-25 to +70 °C
     With a switching frequency up to 300 Hz, it efficiently handles rapid object detection tasks, enhancing the overall efficiency of your systems.