Technical Specifications
Parameter Value
Product Model GPD515CB034
Manufacturer MAGNETEK
Product Type Industrial Drive (AC Drive)
Input Voltage 460V AC, 50/60 Hz, 3 Phase
Output Power 25 HP
Current Rating 34 A
Control Precision Adjustable speed control with soft start and stop functions
Frequency Range 0.5Hz to 400Hz
Communication / Protocol Standard industrial protocols (RS485, Ethernet optional)
Operating Temperature -20°C to +60°C