Image Alt Text: Yaskawa Magnetek CIMR-AU4A0088A AA AC drive in industrial control cabinet.
Product Overview
Technical Specifications
Parameter Value
Product Model CIMR-AU4A0088A AA
Manufacturer Yaskawa Magnetek
Product Type AC Drive
Power Supply Three-phase 380-480V AC
Rated Output Current 88A (ND), 75A (HD)
Overload Tolerance 120% for 60s (ND), 150% for 60s (HD)
Max. Applicable Motor Power 45kW (ND), 37kW (HD)
Control Mode V/F Control, Open-loop Vector Control
Communication Protocols RS-485 (Modbus RTU), EtherCAT (Master/Slave)
Operating Temperature -20°C to +60°C
Protection Rating IP55
Dimensions (H×W×D) 325×510×258mm