Technical Specifications
Parameter Value
Product Model MAGNETEK 44P01F 3 GPD515C-B011
Manufacturer MAGNETEK
Product Type 3-phase AC Drive
Input Voltage AC 3 Phase 380-460V 50Hz / 380-460V 60Hz
Output Voltage AC 3 Phase 0-460V
Output Current 11.7A
Output Power 11kW
Communication Interface RS485 (optional)
Control Inputs 4 digital inputs (DC 24V)
Positioning Accuracy ±0.01mm (linear motion)
Response Time ≤10ms
Protection Rating IP65
Operating Temperature -40°C to +70°C
Dimensions (LxWxH) 220mm x 150mm x 80mm