Magnetek 1X00024H01 WH1-2FF 100-8A Industrial Power Supply Module
Image Alt Text: Magnetek 1X00024H01 WH1-2FF 100-8A industrial power supply module
Product Overview
Technical Specifications
Parameter Value
Product Model Magnetek 1X00024H01 WH1-2FF 100-8A
Manufacturer Magnetek
Product Type Industrial Power Supply Module
Input Voltage 100-240V AC (50/60Hz) or 24V DC
Output Voltage 24V DC
Output Current 8A
Power 500W
Communication Protocol Modbus RTU
Isolation Method Optocoupler isolation (3000V AC)
Protection Level IP20
Operating Temperature -20°C to 70°C
Dimensions (LxWxH) 120mm x 60mm x 40mm
Weight Approx. 1.5 kg
Compliance CE, RoHS
Delta Tau Clipper Board Module, High-Performance Industrial Control System Component
Key Features and Benefits
Application Scenarios
Related Models
  • Magnetek 1X00024H01 WH1-2FF 100-12A (Higher current rating for larger systems)
  • Magnetek 1X00024H01 WH1-2FF 100-240V 5A (Lower current variant for compact applications)