Technical Specifications
Parameter Value
Product Model Extreme X590-24T-1Q-2C
Manufacturer Extreme
Product Type Control Module
Power 24 VDC
Communication / Protocol Modbus RTU / Modbus TCP
Operating Temperature -20°C to +60°C
Mounting Panel-mounted / DIN rail
Protection / Ingress IP20
Dimensions (HxWxD) 150mm x 100mm x 50mm