Technical Specifications
Parameter Value
Product Model Extreme X440-48P-10G
Manufacturer Extreme Networks
Product Type Industrial Ethernet Switch
Port Configuration 48 x 1G Ethernet Ports, 4 x 10G SFP+ Uplinks
Power Supply 100-240V AC, 48V DC (optional)
Dimensions 440 mm x 270 mm x 44 mm (17.3″ x 10.6″ x 1.7″)
Communication Protocol IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z
Operating Temperature -10°C to 60°C (14°F to 140°F)