Product Description: Extreme X250E-48T 15103
Product Overview
Technical Specifications
Parameter Value
Product Model Extreme X250E-48T 15103
Manufacturer Extreme Networks
Product Type Managed Industrial Ethernet Switch
Switching Capacity 97.6 Gbps
Frame Forwarding Rate 39.9 Mpps
Power Supply Dual redundant power inputs (12–48V DC)
Power Consumption 15.2W (max)
Dimensions 440mm (L) × 258mm (W) × 45mm (H)
Weight 3.2kg
Operating Temperature -40°C to +75°C
Storage Temperature -40°C to +85°C