Extreme C3G124-24 Control Module Product Description
Product Overview
Technical Specifications
Parameter Value
Product Model Extreme C3G124-24
Manufacturer Extreme Automation
Product Type Control Module
Power Supply 24 VDC
Power Consumption 15 W
Dimensions 120 mm × 90 mm × 50 mm
Weight 0.8 kg
Communication Protocols Modbus TCP, Profibus DP, EtherNet/IP
Temperature Range -20°C to +60°C
Mounting Method DIN rail or panel mounting
Protection Rating IP65
Storage Temperature -40°C to +85°C
Relative Humidity 5% to 95% non-condensing